Estetická a plastická chirurgie

Estetická chirurgie

V odvětví estetické chirurgie se zabýváme:

 • odstraňování vrásek – preparáty botulotoxinu a hyaluronové kyseliny
 • mezoterapie, plasmaterapie
 • aplikace sér a kmenových buněk
 • další procedury revitalizace pokožky
 • lifting obličeje – aplikací nití
 • odstraňování nadměrného pocení botulotoxinem
 • sklerotizce křečových žil

 

Plastická chirurgie:

V odvětví plastické chirurgie provádíme:

 • korekce  břicha (abdominoplastika)
 • zmenšení prsou (redukční mammoplastika)
 • zvětšení prsou (augmentace)
 • operace ženského genitálu  (labioplastika)
 • korekce očních víček
 • korekce odstátých boltců
 • lifting stehen a paží operací

Plastika břicha — Abdominoplastika

uvod_brichoPlastika břicha je jednou z nejčastěji prováděných plastických operací. Řeší dvojí problém , jednak zpevnění stěny břišní a jednak povis kůže. Velmi často jsou oba problémy při operaci řešeny současně. K rozestupu (diastáze) svalstva stěny břišní může dojít po porodu, anebo prostým ochabnutím břišní  stěny, k povisu kůže může dojít enormním zhubnutím nebo po liposukci.

Abdominoplastiku je nutné provádět v celkové anestezii, zákrok trvá zpravidla 3 hodiny, vyžaduje průměrně 2 denní hospitalizaci a dále ještě několikadenní šetřící režim. Má trvalý efekt a jizva může být i nenápadná, pakliže se umístí dostatečně nízko tak, aby byla krytá spodním prádlem. Rizika, která sebou operace přináší, mohou souviset přímo s celkovou anestezií, nebo jsou tzv. lokální, tj. spojená s hojením operační rány. Tak jako všechna i tato rizika jsou minimalizovaná správnou indikací (volbou a rozhodnutím  lékaře) k takovému zákroku.

Vždy se  lépe zhojí plastika provedená na tenčí vrstvě kůže a podkoží. Podkožní tuk není tak dobře prokrvený jako okolní tkáně a navíc může být držitelem infekce. Proto doporučujeme pacientům před takovým zákrokem redukci váhy nebo nabídneme některou z liposukčních technik.

Operace očních víček – Blepharoplastika

uvod_vickaKorekce očních víček se provádí za účelem zlepšení estetického vzhledu a mnohdy funkce oka. (převislá kůže očních víček může vzbuzovat pocit únavy, těžkých očí a velké převisy dokonce i mnohdy nutí pacienty podvědomě vytahovat a krčit obočí pro zvětšení zorného pole oka).

Pokles kůže očních víček je způsoben ztrátou elasticity kůže a zvětšujícími se tukovými váčky (prolapsy) a tak se tvoří tzv. „pytle pod očima“. Samozřejmě zde hrají roli i faktory dědičné a ostatní, např. životospráva, alergie, atd.

Operace se nejčastěji provádí v lokální anestezii a lze ji provést na přání pacienta i  v  kombinaci s jinými formami anestezie, např. analgosedaci  tzv. polospánku. Po domluvě lze  operovat současně  na horních i dolních víčkách. Výkon spočívá v odstranění přebytečné kůže z víček a redukci tukových váčku z podkoží víček. Jizvy jsou v případě operace horních víček umístěny v místě přirozené rýhy a v případě dolních víček těsně pod řasami. Jizva bývá  prakticky neviditelná již za krátko po operaci a oko získává rozjasněný, mladistvý vzhled.

Pooperační průběh:

Oči se po operaci nezakrývají celé, nýbrž jen tenkými proužky gázy v místě operační rány. Příznivě působí chladivé obklady. Stehy se odstraňují za týden a běžná fyzická a sportovní zátěž je možná po 3 týdnech.

 

Zvětšení prsou – Augmentace

uvod_prsaPlastika prsů pomocí implantátů je velmi efektní operací, řešící mnohdy zejména psychické problémy ženám s nedostatečně vyvinutým poprsím nebo ženám, jimž prsa v důsledku úbytku prsní žlázy a ztrátě elasticity kůže povislá. Operace řeší i stranovou asymetrii prsů.

Úprava povislých prsů má svá kritéria. Prsní implantát lze použít do určitého stupně povolení – bradavka by neměla být výškově pod úrovní podprsní rýhy. Pokud tato situace již nastala, poté je pacientce doporučen kombinovaný zákrok. tj. modelace prsů spojená s výplní implantátem. Tato operace je však za cenu jizev, které způsobíme modelací prsou.

Plastické operace prsou nejsou věkově omezeny, výplně prsů implantáty jsou všeobecně možné i před těhotenstvím a obdobím kojení a nikterak neomezují a neškodí kojení, modelace by měly být spíše prováděny v době, kdy již žena neplánuje těhotenství, neboť úprava prsu může mít vliv na funkci prsní žlázy.

Operační zákrok

Samotná implantace trvá asi hodinu, výkon se provádí v celkové anestezii s jednodenní hospitalizací. Pokud je nutná kombinovaná operace spojená s modelací prsu, poté se výkon může prodloužit i na tři hodiny. Při uložení implantátu pod prsní žlázu je důležité, aby jeho velikost byla úměrná velikosti  prsní žlázy a implantát byl žlázou překrytý, pak získává prs přirozený tvar  bez deformace. V případě zvláště malých prsů a nedostatečné velikosti prsní žlázy je lépe umístit implantát pod velký prsní sval, aby byl implantát dostatečně kryt a prs vypadal celkově přirozeně bez deformit.

Augmentace je možná dvěma způsoby:

uložením implantátu pod prsní žlázu (obr.1)

uložením implantátu pod velký prsní sval (obr.2)

 

Operační přístupy

Vlastní umístění implantátů je možné ze tří operačních přístupů:

schema

 

(tento způsob se používá při kruhových – sférických implantátech, jizva je ze asi 3cm dlouhá a velmi nenápadná z obloukovitého řezu na hranici dvorce a kůže (3-4 cm dlouhý řez při použití anatomických implantátů) z podprsní rýhy  (3-4 cm dlouhý řez při použití anatomických implantátů)

 

Pooperační průběh

Několik dnů  po operaci je nutno dodržovat klidový režim, bez větší fyzické zátěže. Stehy z operační rány se odstraňují přibližně za týden po ugmentaci, po modelaci se některé plastické stehy ponechávají déle. Pacientka je při kontrole poučena o masáži prsou, která je prevencí proti vytvoření vazivového pouzdra kolem implantátu. Rovněž je poučena o nošení správné podprsenky v pooperační době. Pooperační stav je možno považovat za ustálený přlbližně za 2-3 měsíce. Plné fyzické zátěže a event. sportu je pacientka schopna přibližně za 1-2 měsíce dle stavu hojení a event. komplikací.